Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı

Çocuklar dünyanın en büyük mutluluğu olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle de bakımları hiçbir şekilde aksatılmamalı ve onlara en güzel şeyler sunulmalıdır. Çocuklarımızı kolay kolay herkese emanet edemeyiz ama gerektiği durumlarda da mutlaka bakıcıya ihtiyaç duyarız. Çocuk bakıcısı hususu bu nedenle önemlidir ve yapılan seçimlerin güvenilir olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çalıştığı ailelerde çocukların günün ya da haftanın belli saatlerinde bir bakıcıya ihtiyacı vardır. Bu tip durumlarda mutlaka profesyonel bir danışmanlık firmasından güvenilir ve lisanslı hizmet almak gerekmektedir.

Çocuk Bakıcısı Seçerken…

Çocuk bakımı kolay bir iş değildir. Yani çocukları seven herkesin çocuklara bakabileceği anlayışını kafamızdan atmamız gerekmektedir. Ciddi ve sabır isteyen bu işi deneyimli ve eğitimli kişilere bırakılması şarttır. Özellikle çocuklar küçük yaştaysa mutlaka onu her şekilde anlayacak bir bebek bakıcısı gerekmektedir. Peki bir bakıcıda olması gereken özellikler nelerdir? Biraz onlardan bahsedelim:

  • Çocukları seven, onlarla iyi anlaşan,
  • Şiddete eğilimli olmayan, öfke problemi yaşamayan,
  • Çocuk oyunları hakkında bilgili olan,
  • Çocuk gelişimi hususunda eğitim almış olan,
  • Sorumluluk bilincine sahip,
  • Etkili bir iletişim dili olan,
  • Çocuk beslenmesi hakkında bilgili olan.

Tüm bu özelliklere sahip olan kişiler, çocuk bakımı konusunda yetkin kişiler olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra anlaşma sağlanacak kişiyle yüz yüze görüşerek mülakat gibi bir uygulama yapmak da çok faydalı olacaktır. Çocuk bakıcısına eğitim durumu, çocuklar hakkındaki bilgileri, kişisel gelişimle ilgilenip ilgilenmediği, hobileri, çocuk psikolojisini anlayıp anlamadığı hakkında çeşitli sorular sorulabilir. Bu şekilde daha sağlıklı bir görüşme yapılmış olur.

Bakıcı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Aileler, çocuk bakıcılarında aranması gereken özellikler konusunda sıkı bir araştırma yapmalıdır. Ek olarak mutlaka alanında uzman ve lisanslı olan danışmanlık firmaları ile çalışmaları gerekmektedir. Çocuk bakıcısı arıyorum diyen herkes, bakıcıların referanslarını da incelemelidir. Eğer daha önceki referanslar çocuk bakıcılığı hizmetinden memnun olduğunu dile getiriyorsa bu kişi ile gönül rahatlığı ile çalışılabilir. Tüm bu nedenlerden ötürü bakıcı seçmeden evvel referanslar dikkate alınmalı daha sonra ise aday ile yüz yüze görüşme yapılmalıdır.