Yaşlı Bakıcı

Yaşlı Bakıcı

Ailenizde özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlı bireyler bulunuyorsa ve sizin de bu konuda hem zamanınız hem de gücünüz yetmiyorsa mutlaka yaşlı bakıcı desteği almanız gerekiyor. Bu destek sayesinde işe ya da herhangi bir yere giderken gözünüz arkada kalmayacak, aile bireyinize en iyi şekilde bakılacaktır. İlerleyen yaşla beraber, çeşitli hastalıklar da gün yüzüne çıkmaktadır. Hal böyle olunca da yaşlı bakımı oldukça zor bir hale gelmektedir. Yaşlı insanlar, yatalak ya da yarı hareketsiz bir hale geldiği zaman mutlaka çeşitli firmalardan profesyonel destek almak elzemdir. Bu profesyonel destek sadece gerekli ihtiyaçları gidermekle halledilmez aynı zamanda sevgi, saygı ve şefkat de bakıcıların verdiği en önemli kavramlardandır. Yaşı ilerleyen bireyler zaman geçtikçe kendisine güvenebileceği bir arkadaş ister. İşte profesyonel hizmet sunan firmalar da müşterilerine bu hizmetleri güvenilir bir biçimde sağlamaktadır.

Hastalık durumunda nasıl bakım gerekir?

Yaşlı bakımı hususu, hastalık ve rutin bakımlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaşlı bireyin durumuna bakılarak buna göre hizmet alınması gerekmektedir. Örneğin Alzheimer ya da Parkinson rahatsızlığı yaşayan yaşlı bireylere bu konuda eğitimli bakıcıların bakması gerekmektedir. Yaşlı bireyler bu tip durumlarda ailelerine yük olmak istemez fakat yine de ailelerinin yanında evlerinde kalmayı dilerler. İşte bu noktada evde yatılı yaşlı bakıcı hizmeti devreye girer.

Keza yatalak hastalar için de güvenilir ve ciddi bir profesyonel hizmet gerekmektedir. Yatalak hastalar temel ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamaz. Yani temizlik, tuvalete çıkma, yemek yeme ve ilaçlarının içirilmesi biri tarafından mutlaka yapılmalıdır. Çalışan ve gücü yetmeyen aile bireyleri bu nedenle bu konuda da profesyonel destek isterler. Genelde bu desteğin yatılı olması önemlidir. Çünkü geceleri de yaşlıların tuvalete çıkma gibi ihtiyaçları olabilir.

Bakımda nelere dikkat edilmelidir?

Yaşlı bakıcısı seçerken mutlaka birkaç detaya dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar:

  • Daha önceki iş yerlerinden gelecek olan referanslar.
  • Yaşlı bireylerin, bakıcıdan hoşlanıp hoşlanmadığı.
  • Eğitim ve tecrübe durumu.

Eğer sizler de yaşlı bakıcı arıyorum diyorsanız, mutlaka bu kriterlere dikkat etmelisiniz. Ek olarak iyi bir danışmanlık firması seçmek, sizi birçok yükten de kurtaracaktır.